Foukání vlasů by mělo probíhat po každém mytí vlasů. Pokud si vlasy nevyfoukáte, tvoříte perfektní prostředí pro plísně, mykózy, lupy, rychlejší maštění vlasů nebo třeba zvýšenou citlivost pokožky. Při volném uschnutí vlasů dochází k vytlačování vody z vlasů, protože přirozeně vlasy jsou suché a tím je dehydratujete. Při volném usychání též dochází k dehydrataci, poréznosti, krepatění nebo třepení vlasů. Správné foukání můžeme shrnout do čtyř základních bodů – správná technika, termální ochrana, profesionální fén a v neposlední řadě kvalitní kartáč na vlasy.
Nezapomeňte předtím, než začnete vlasy sušit, použít termální ochranu. Termální ochrana chrání vlasy před horkým vzduchem. Bez použití termální ochrany může dojít k prasknutí vlasového vlákna, což způsobí slábnutí vlasů. Při dlouhodobém fénování bez termální ochrany dojde k narušení kutikuly, která nelze nijak obnovit. Vlas, který má kutikulu poničenou nebo dokonce spálenou je náchylnější na ulamování vlasů, usazování nečistot a jiných nežádoucích vlivů. Vlasy díky tomu pak mohou být krepaté, porézní, nedrží tvar a musí se častěji zastřihávat. Vzhled vlasů může působit mastně, mdle a neleskle.
Neobejdete se bez kvalitního fénu a kartáče na foukanou. Profesionální fén vybírejte se svojí kadeřnicí dle váhy a velikosti. Čím lehčí fén budete používat, tím lépe se vám s ním bude manipulovat a nebudou vás tak bolet ruce při foukání. Neznamená ovšem, že lehký a malý fén je ten správný. Je důležité se také podívat na výkon fénu, sílu a rychlost vzduchu. Pokud bude vzduch extrémně horký, může se vám hubice přehřívat a vlasy budete přepalovat. Hubice by měla být co nejužší – vzduch bude přesný a budete mít vyhlazené vlasy. V neposlední řadě je důležité mít také dostatečně dlouhý kabel, a to hlavně pro zadní část hlavy.
Při práci s kartáčem doporučuji kulatý kartáč značky Bio Ionic Graphene. Kartáče skvěle padnou do ruky a nekloužou vám v dlaních. Speciální povrch těchto kartáčů udržuje ideální teplotu, což má za výsledek, že se vlas rychleji vyhlazuje nebo podtáčí. Tyto kartáče jsou navíc dostatečně dlouhé a snadněji se vám s nimi bude pracovat. Kartáče najdete ve více velikostech – M, L a XL. Pro krátké vlasy nebo ofinu používejte kartáč velikosti M. Pro ty, které mají středně dlouhé nebo dlouhé vlasy doporučuji velikost L. Velikost XL doporučuji pro ty, kteří mají opravdu husté nebo kudrnaté vlasy.
Kulatý kartáč, profesionální fén a termální ochranu již máte a můžeme jít na samotné foukání. Vlasy nejdříve rozčešeme a prosušíme na nejvyšší výkon. Vždy používáme hubici na fénu. První prosušení dělejte přes prsty. Vlasy u kořínků nadzvedávejte a zároveň masírujte pokožku hlavy. Tento způsob dělejte dokud nemáte vlasy z 90 % suché. V tuto chvíli budete potřebovat fén a kartáč.
Pokud neumíte profesionálně používat kartáč a fén dohromady, snižte výkon vašeho fénu. Kartáč používáme jako podložku k přidržení vlasů a zahlazujeme povrch vlasového vlákna (kutikula). Díky tomuto používání fénu a kartáče budou vlasy hladké a lesklé. Díky používání kartáče také přecházíme třepení konečků, krepatění nebo nežádoucímu zakroucení vlasů. Fén mějte dostatečně daleko od kartáče – neměl by se kartáče dotýkat. Fén a kartáč držte pod správným úhlem, nemělo by totiž docházet ke kolmé pozici fénu a kartáče. Díky tomu pak budete moci vytvarovat vlasy přesně tak, jak potřebujete. Vyhněte se také používání kulmofénů a klasických žehliček na vlasy.
Malý tip na závěr: používáte gumičku do vlasů? Využívejte skřipců nebo látkových gumiček, což může být skvělým módním doplňkem. Vlasy nebudete mít zamotané a nebudou se trhat.